Krásy a história Slovinska – 4-dňový poznávací zájazd

Termín : 18.-21.4.2019 (Veľká noc)
27.-30.6.2019
10.-13.10.2019

Cena a nástupné miesta:

Bratislava –  229,- Euro

Trnava, Sereď, Nitra – 233,- Euro

Je možné si zakúpiť miestenku – 5,- Eur

 

Objavte aj vy čaro nádhernej krajiny Slovinsko, ktoré sa stáva čoraz väčším hitom v cestovaní!

Program:

Program sa začína v neskorých nočných hodinách, keby sa autobusom presunieme do Slovinska. Ako prvé navštívime krištáľovo čisté jazero Bled a rovnomenný hrad.

Bled je bezpochyby hlavným turistickým centrom a symbolom Slovinska. Je obklopené Julskými Alpami a uprostred jazera sa nachádza ostrovček s kostolom. V tomto veľkom jazere ľadovcového pôvodu sa môžete kúpať, rybárčiť, prechádzať sa či požičať si loďku. Uvidíte nádherné scenérie, ktoré sú pastvou pre vaše oči.

Na skale pri jazere sa týči hrad Bled. Stojí sa to naň vyliezť už len kvôli nádhernému výhľadu na jazero a okolité hory. Prvé zmienky o hrade siahaju až do roku 1000. Od tej doby prešiel mnohými úpravami a prestavbami. Z malej budovy sa postupne rozvinul veľký hradný komplex, ktorého súčasťou je aj kaplnka, ktorá je stále prístupná aj verejnosti. Pravidelne tam organizujú rôzne historické slávnosti, aby ľuďom i takýmto spôsobom priblížili dejiny tohto regiónu.

Po romantickej prechádzke či plavbe po jazere a návšteve hradu sa presuniete do hlavného mesta Slovinska – Ľubľany, kde navštívite Ľubľanský hrad a absolvujete prehliadku mesta.

Ľubľana (Ljubljana) patrí medzi najmenšie hlavné mestá Európy. Napriek tomu je bohaté na kultúru, atrakcie a zábavu. Vďaka jeho veľkosti je to všetko veľmi jednoducho dosiahnuteľné v rámci úzkeho kruhu. Všetko podstatné, týkajúce sa Slovinskej politiky, ekonomiky a kultúry sa deje práve tu. Jej pôvab, pohodová atmosféra a mladícky duch vás zaiste očaria. Ľubľana je v prvom rade univerzitné mesto. Sídlia tu tri umelecké akadémie a rovnako tri univerzity. Na ich 20-tich fakultách študuje viac ako 56 tisíc študentov. Aj vďaka nim patrí hlavné mesto Slovinska medzi oblasti s najmenším vekovým priemerom.

Na Prešerenovom námestí pretínajú riečku Ljubljanicu tri navzájom prepojené mosty, zvané skrátka Tromostovje. Majú stĺpy zo svetlého kameňa a prechádzajú priamo na námestie  Po oboch stranách je rieka ďalej lemovaná krásnymi nábrežiami, ktoré sú posiate kaviarničkami a pohostinstvami. Na okraji námestia stojí františkánsky kostol. Jeho vnútro je skutočne impozantné. Blízko odtiaľ stojí ljubljanská katedrála alebo kostol sv. Mikuláša. Má jeden unikát – plasticky zdobené bronzové dvere. Sú na nich postavy, udalosti, alegórie a sú zvláštne posplietané. Hlavné dvere sa volajú Slovinské a sú plné výjavov z národnej histórie, ktoré vytvorené boli na pamiatku 1250 výročia prijatia kresťanstva v krajine.

Ďalší zaujímavý most je Dračí most. Na každom z jeho štyroch koncov sa vypína drak. Tento mýtický tvor je symbolom mesta a viaže sa na naň legenda.

Nad mestom sa vypína Ľubľanský hrad, ktorí stráži mesto už od čias Rimanov, kedy na tomto mieste stále drevená pevnosť. Tá bola v trinástom storočí nahradená stavbou z kameňa. Hrad sa prvýkrát spomína v zázname z roku 1144 ako sídlo korožských vojvodov z rodu Spanheimovcov. Súčasnú podobu hradu poznáme od 15. Storočia a od 16. storočia slúžil ako väzenie. V 60. Rokoch 20. Storočia sa na hrade uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia, ktorá trvala viac ako 35 rokov. Dnes historická stavba slúži ako miesto konania rôznych kultúrnych podujatí či sobášov.

Po prehliadke mesta a rozchodu na večeru sa presuniete na ubytovanie.

V nedeľu po raňajkách z hlavného mesta presunieme do Predjamského hradu. Na prvý pohľad tento hrad pôsobí, že je postavený priamo v skale čo nie je ďaleko od pravdy. Aj samotný názov Predjama znamená „pred jaskyňou“. Časť hradu je situovaná pred jaskyňou, pričom jeho druhá časť je vybudovaná v priestoroch tejto jaskyne. Hrad Predjama je známy aj svojimi prejavmi paranormálnej aktivity.

Po prehliadke hradu sa presunieme do jaskyne Postojna. Postojnska jama je 20 570 metrov dlhý krasový jaskynný systém pri meste Postojna v Slovinsku. Je to najdlhší jaskynný systém v krajine a jedna z hlavných turistických atrakcií. Jaskyne boli vytvorené podzemnou riečkou Pivka. Biele kvaple z čistého vápenca tvoria bielu sieň, inde dominuje červená, žltá, hnedá, sivá až čierna farba skál. Najkrajší stalagmit Postojnej sa nazýva geniálny alebo tiež briliant. Tvarom pripomína veľkú lesklú a svietivo bielu sochu. Cez strop sústavne kvapká silne vápenatá voda a nanáša naň tenké vrstvy čistého vápnika. Vedľa neho stojí mohutný hnedastý kvapľový pilier. Táto úžasná dvojica je symbolom jaskyne.

Nasledovať bude presun do mestečka Piran, ktoré je považované za „Slovinské Benátky“. Je to historické mesto vystavané v benátskom štýle. Netradičný šarm mu dodalo niekoľko storočí strávených pod vlajkou Benátskej republiky.

Piran si zachoval klasickú stredovekú štruktúru úzkych a krivoľakých uličiek. Domčeky schúlené jeden k druhému či početné kostoly a námestia. Centrum mesta tvorí Tartiniho námestie, ktoré nesie meno po svojom rodákovi, známom barokovom skladateľovi a huslistovi. Historické nitky dvoch národov, ktoré tkali terajšiu podobu Pirana, ostávajú naďalej prepletené. Mesto je totiž bilingválne a jeho úradnými jazykmi sú slovinčina i taliančina. Môžete zájsť do galérií, múzeí či chrámov. Z každej uličky na vás bude dýchať šarm zašlých časov, keď sa nimi prechádzali námorníci a rybári. V Pirane si určite pozrite Kostol svätého Juraja, necháte sa unášať atmosférou Tartiniho námestia plného ľudí, kúpite si suvenír starej lode a vychutnáte si čašu kvalitného slovinského vína.

Po očarajúcom zážitku v mestečku Piran sa presuniete na ubytovanie. Po raňajkách znova vyrazíte za zážitkami a to priamo do Škocjanskej jaskyne (termín počas Veľkej noci)

Jaskyňa bola vďaka svojej jedinečnosti zapísaná na Zoznam UNESCO už v roku 1986. Škocjanská jaskyňa je formovaná riekou s názvom Reka, ktorá pramení v horách. Po niekoľkých kilometroch sa rieka stráca a tečie do podzemia. Prehliadková trasa meria 2,5 kilometra, teplota v jaskyni má v suchých častiach väčšinou konštantnú teplotu 12 °C, ale v dómoch je nutné počítať i s nižšími teplotami. Martelova dvorana – je najväčší podzemný priestor v Európe. Na dĺžku meria 380 m, na šírku má 120 m a na výšku úctyhodných 146 m.

Po prehliadke jaskyne pokračuje program návštevou druhého najväčšieho Slovinského mesta Mariboru. Je významné kultúrne a hospodárske centrum severovýchodnej oblasti Slovinska a leží kúsok od rakúskych hraníc. V meste je množstvo historických pamiatok, najvýznamnejšie sú zachovalé mešťanské domy a kostoly, námestia, židovské štvrte a dokonca tu natrafíte aj na najstarší vinič sveta, ktorý je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov. Mesto leží na brehu rieky Dráva.

Najstaršia časť mesta vás očarí na prvý pohľad. Prezrite si zvyšky mestských hradieb, námestie Grajska trg s hradom a múzeum, námestie Glavni trg s morovým stĺpom a radnicou, katedrálu biskupa Slomšeka s rozhľadňou, židovskú synagógu, galériu výtvarného umenia a mnoho ďalších zaujímavostí. O Maribore by sa dalo povedať, že je mestom vína a gastronómie. Okolie mesta je plné viníc, konajú sa tu vinárske a kulinárske festivaly. Trhy v meste sú plné domácich, regionálnych a sezónnych potravín. Maribor je v spoločnosti Európskych miest, ktoré sú známe svojou jedinečnosťou, tradíciou a kvalitnou ponukou.

Ochutnávka vína + návšteva vinárskeho mestečka Ptuj – len počas zájazdu v termíne máj 2018.

Po troch dňoch plných zážitkov sa presuniete späť na Slovensko. Príchod je v neskorých večerných hodinách.

Cena zahŕňa: autobusová doprava, služby sprievodcu, 2x hotelové ubytovanie s raňajkami (platí len pri obsadení dvojlôžkovej izby dvoma osobami), poistenie voči insolventnosti CK

Cena nezahŕňa: vstupné do hradov, jaskýň, lode, iných pamiatok, cestovné poistenie, príplatok za jednolôžkovú izbu v cene 40,- Euro/1 osoba.

Príplatky za nástup:

Bratislava – bez príplatku

Nitra, Sereď, Trnava – 5,- Eur /1 osoba

Vstupy: sú orientačné a môžu sa meniť

Hrad Bled:

Dospelí: 8,- Euro

Študenti: 6,50, – Euro

Deti do 14 rokov: 5,- Euro

Loďky k ostrovu na  jazere Bled: cca 12 EUR / osoba

Vstupné do Postojná jaskyňa + Predjamský hrad  skupina zľava (bežná cena 31,90): 24,70 EUR/ dospelá osoba, 19,76 €/ študenti 16-25 rokov, 16,06 € deti v rozmedzí 6-15 rokov, 2 € / deti do 5 rokov + audioguide Postojná jaskyňa 2,50 EUR, audioguide Predjamský hrad 1,50 EUR

Škocjanská jaskyňa:

Dospelí: 16,- Euro

Seniori, študenti: 12,- Euro

Deti: 7,50 Euro

Rezervácia:

  • Rezerváciu je potrebné urobiť prostredníctvom e-mailu na caagama@gmail.com.
  • Následne po rezervácií uzavriete s CK Zmluvu o obstaraní zájazdu.
  • V prípade otázok môžete kontaktovať CK na čísle 0944 989 300 (PO – PIA: 9.00 – 17.00).
  • Pri rezervácii prosím uveďte nasledovné údaje: mená pasažierov, miesto, tel. kontakt, e-mailovú adresu, číslo voucheru.
  • Informácie: Podrobné informácie o zájazde (pokyny – miesto a itinerár) vám budú zaslané najneskôr do 5 dní pred plánovaným odchodom.
  • Je potrebné si so sebou vziať platný cestovný doklad a európsky zdravotný preukaz

Comments are closed