Krásy a história Slovinska – 4-dňový poznávací zájazd

Termíny:
18.-21.4.2019 (Veľká noc)
27.-30.6.2019
10.-13.10.2019

Cena a nástupné miesta:

Bratislava –  229,- Euro
Trnava, Sereď, Nitra – 233,- Euro

Je možné si zakúpiť miestenku – 5,- Eur

 

Objavte aj vy čaro nádhernej krajiny Slovinsko, ktoré sa stáva čoraz väčším hitom v cestovaní!

Program:

Program sa začína v neskorých nočných hodinách, keby sa autobusom presunieme do Slovinska. Ako prvé navštívime krištáľovo čisté jazero Bled a rovnomenný hrad.

Bled je bezpochyby hlavným turistickým centrom a symbolom Slovinska. Je obklopené Julskými Alpami a uprostred jazera sa nachádza ostrovček s kostolom. V tomto veľkom jazere ľadovcového pôvodu sa môžete kúpať, rybárčiť, prechádzať sa či požičať si loďku. Uvidíte nádherné scenérie, ktoré sú pastvou pre vaše oči.

Na skale pri jazere sa týči hrad Bled. Stojí sa to naň vyliezť už len kvôli nádhernému výhľadu na jazero a okolité hory. Prvé zmienky o hrade siahaju až do roku 1000. Od tej doby prešiel mnohými úpravami a prestavbami. Z malej budovy sa postupne rozvinul veľký hradný komplex, ktorého súčasťou je aj kaplnka, ktorá je stále prístupná aj verejnosti. Pravidelne tam organizujú rôzne historické slávnosti, aby ľuďom i takýmto spôsobom priblížili dejiny tohto regiónu.

Po romantickej prechádzke či plavbe po jazere a návšteve hradu sa presuniete do hlavného mesta Slovinska – Ľubľany, kde navštívite Ľubľanský hrad a absolvujete prehliadku mesta.

Ľubľana (Ljubljana) patrí medzi najmenšie hlavné mestá Európy. Napriek tomu je bohaté na kultúru, atrakcie a zábavu. Vďaka jeho veľkosti je to všetko veľmi jednoducho dosiahnuteľné v rámci úzkeho kruhu. Všetko podstatné, týkajúce sa Slovinskej politiky, ekonomiky a kultúry sa deje práve tu. Jej pôvab, pohodová atmosféra a mladícky duch vás zaiste očaria. Ľubľana je v prvom rade univerzitné mesto. Sídlia tu tri umelecké akadémie a rovnako tri univerzity. Na ich 20-tich fakultách študuje viac ako 56 tisíc študentov. Aj vďaka nim patrí hlavné mesto Slovinska medzi oblasti s najmenším vekovým priemerom.

Na Prešerenovom námestí pretínajú riečku Ljubljanicu tri navzájom prepojené mosty, zvané skrátka Tromostovje. Majú stĺpy zo svetlého kameňa a prechádzajú priamo na námestie  Po oboch stranách je rieka ďalej lemovaná krásnymi nábrežiami, ktoré sú posiate kaviarničkami a pohostinstvami. Na okraji námestia stojí františkánsky kostol. Jeho vnútro je skutočne impozantné. Blízko odtiaľ stojí ljubljanská katedrála alebo kostol sv. Mikuláša. Má jeden unikát – plasticky zdobené bronzové dvere. Sú na nich postavy, udalosti, alegórie a sú zvláštne posplietané. Hlavné dvere sa volajú Slovinské a sú plné výjavov z národnej histórie, ktoré vytvorené boli na pamiatku 1250 výročia prijatia kresťanstva v krajine.

Ďalší zaujímavý most je Dračí most. Na každom z jeho štyroch koncov sa vypína drak. Tento mýtický tvor je symbolom mesta a viaže sa na naň legenda.

Nad mestom sa vypína Ľubľanský hrad, ktorí stráži mesto už od čias Rimanov, kedy na tomto mieste stále drevená pevnosť. Tá bola v trinástom storočí nahradená stavbou z kameňa. Hrad sa prvýkrát spomína v zázname z roku 1144 ako sídlo korožských vojvodov z rodu Spanheimovcov. Súčasnú podobu hradu poznáme od 15. Storočia a od 16. storočia slúžil ako väzenie. V 60. Rokoch 20. Storočia sa na hrade uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia, ktorá trvala viac ako 35 rokov. Dnes historická stavba slúži ako miesto konania rôznych kultúrnych podujatí či sobášov.

Po prehliadke mesta a rozchodu na večeru sa presuniete na ubytovanie.

V nedeľu po raňajkách z hlavného mesta presunieme do Predjamského hradu. Na prvý pohľad tento hrad pôsobí, že je postavený priamo v skale čo nie je ďaleko od pravdy. Aj samotný názov Predjama znamená „pred jaskyňou“. Časť hradu je situovaná pred jaskyňou, pričom jeho druhá časť je vybudovaná v priestoroch tejto jaskyne. Hrad Predjama je známy aj svojimi prejavmi paranormálnej aktivity.

Po prehliadke hradu sa presunieme do jaskyne Postojna. Postojnska jama je 20 570 metrov dlhý krasový jaskynný systém pri meste Postojna v Slovinsku. Je to najdlhší jaskynný systém v krajine a jedna z hlavných turistických atrakcií. Jaskyne boli vytvorené podzemnou riečkou Pivka. Biele kvaple z čistého vápenca tvoria bielu sieň, inde dominuje červená, žltá, hnedá, sivá až čierna farba skál. Najkrajší stalagmit Postojnej sa nazýva geniálny alebo tiež briliant. Tvarom pripomína veľkú lesklú a svietivo bielu sochu. Cez strop sústavne kvapká silne vápenatá voda a nanáša naň tenké vrstvy čistého vápnika. Vedľa neho stojí mohutný hnedastý kvapľový pilier. Táto úžasná dvojica je symbolom jaskyne.

Nasledovať bude presun do mestečka Piran, ktoré je považované za „Slovinské Benátky“. Je to historické mesto vystavané v benátskom štýle. Netradičný šarm mu dodalo niekoľko storočí strávených pod vlajkou Benátskej republiky.

Piran si zachoval klasickú stredovekú štruktúru úzkych a krivoľakých uličiek. Domčeky schúlené jeden k druhému či početné kostoly a námestia. Centrum mesta tvorí Tartiniho námestie, ktoré nesie meno po svojom rodákovi, známom barokovom skladateľovi a huslistovi. Historické nitky dvoch národov, ktoré tkali terajšiu podobu Pirana, ostávajú naďalej prepletené. Mesto je totiž bilingválne a jeho úradnými jazykmi sú slovinčina i taliančina. Môžete zájsť do galérií, múzeí či chrámov. Z každej uličky na vás bude dýchať šarm zašlých časov, keď sa nimi prechádzali námorníci a rybári. V Pirane si určite pozrite Kostol svätého Juraja, necháte sa unášať atmosférou Tartiniho námestia plného ľudí, kúpite si suvenír starej lode a vychutnáte si čašu kvalitného slovinského vína.

Po očarajúcom zážitku v mestečku Piran sa presuniete na ubytovanie. Po raňajkách znova vyrazíte za zážitkami a to priamo do Škocjanskej jaskyne (termín počas Veľkej noci)

Jaskyňa bola vďaka svojej jedinečnosti zapísaná na Zoznam UNESCO už v roku 1986. Škocjanská jaskyňa je formovaná riekou s názvom Reka, ktorá pramení v horách. Po niekoľkých kilometroch sa rieka stráca a tečie do podzemia. Prehliadková trasa meria 2,5 kilometra, teplota v jaskyni má v suchých častiach väčšinou konštantnú teplotu 12 °C, ale v dómoch je nutné počítať i s nižšími teplotami. Martelova dvorana – je najväčší podzemný priestor v Európe. Na dĺžku meria 380 m, na šírku má 120 m a na výšku úctyhodných 146 m.

Po prehliadke jaskyne pokračuje program návštevou druhého najväčšieho Slovinského mesta Mariboru. Je významné kultúrne a hospodárske centrum severovýchodnej oblasti Slovinska a leží kúsok od rakúskych hraníc. V meste je množstvo historických pamiatok, najvýznamnejšie sú zachovalé mešťanské domy a kostoly, námestia, židovské štvrte a dokonca tu natrafíte aj na najstarší vinič sveta, ktorý je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov. Mesto leží na brehu rieky Dráva.

Najstaršia časť mesta vás očarí na prvý pohľad. Prezrite si zvyšky mestských hradieb, námestie Grajska trg s hradom a múzeum, námestie Glavni trg s morovým stĺpom a radnicou, katedrálu biskupa Slomšeka s rozhľadňou, židovskú synagógu, galériu výtvarného umenia a mnoho ďalších zaujímavostí. O Maribore by sa dalo povedať, že je mestom vína a gastronómie. Okolie mesta je plné viníc, konajú sa tu vinárske a kulinárske festivaly. Trhy v meste sú plné domácich, regionálnych a sezónnych potravín. Maribor je v spoločnosti Európskych miest, ktoré sú známe svojou jedinečnosťou, tradíciou a kvalitnou ponukou.

Ochutnávka vína + návšteva vinárskeho mestečka Ptuj – len počas zájazdu v termíne máj 2018.

Po troch dňoch plných zážitkov sa presuniete späť na Slovensko. Príchod je v neskorých večerných hodinách.

Cena zahŕňa: autobusová doprava, služby sprievodcu, 2x hotelové ubytovanie s raňajkami (platí len pri obsadení dvojlôžkovej izby dvoma osobami), poistenie voči insolventnosti CK

Cena nezahŕňa: vstupné do hradov, jaskýň, lode, iných pamiatok, cestovné poistenie, príplatok za jednolôžkovú izbu v cene 40,- Euro/1 osoba.

Príplatky za nástup:

Bratislava – bez príplatku

Nitra, Sereď, Trnava – 5,- Eur /1 osoba

Vstupy: sú orientačné a môžu sa meniť

Hrad Bled:

Dospelí: 8,- Euro

Študenti: 6,50, – Euro

Deti do 14 rokov: 5,- Euro

Loďky k ostrovu na  jazere Bled: cca 12 EUR / osoba

Vstupné do Postojná jaskyňa + Predjamský hrad  skupina zľava (bežná cena 31,90): 24,70 EUR/ dospelá osoba, 19,76 €/ študenti 16-25 rokov, 16,06 € deti v rozmedzí 6-15 rokov, 2 € / deti do 5 rokov + audioguide Postojná jaskyňa 2,50 EUR, audioguide Predjamský hrad 1,50 EUR

Škocjanská jaskyňa:

Dospelí: 16,- Euro

Seniori, študenti: 12,- Euro

Deti: 7,50 Euro

Rezervácia:

  • Rezerváciu je potrebné urobiť prostredníctvom e-mailu na caagama@gmail.com.
  • Následne po rezervácií uzavriete s CK Zmluvu o obstaraní zájazdu.
  • V prípade otázok môžete kontaktovať CK na čísle 0944 989 300 (PO – PIA: 9.00 – 17.00).
  • Pri rezervácii prosím uveďte nasledovné údaje: mená pasažierov, miesto, tel. kontakt, e-mailovú adresu, číslo voucheru.
  • Informácie: Podrobné informácie o zájazde (pokyny – miesto a itinerár) vám budú zaslané najneskôr do 5 dní pred plánovaným odchodom.
  • Je potrebné si so sebou vziať platný cestovný doklad a európsky zdravotný preukaz

Základné práva podľa zákona č. 170/2018 Z. z.

\1\ Informácie o zájazde, poskytované pred uzatvorením zmluvy o zájazde

a) Všeobecné informácie o zájazde
cieľové miesto / miesta: Bled, Ľubľana, Predjama, Postojná, Piran, Skocjan, Maribor

trasa cesty: Nitra, Sereď, Trnava, Bratislava, Bled, Ľubľana, Predjama, Postojná, Piran, Skocjan, Maribor, Bratislava, Trnava, Sereď, Nitra

termín začatia zájazdu: uvedené v hornej časti stránky
termín skončenia zájazdu: uvedené v hornej časti stránky
dĺžka pobytu s dátumami: 4 dni, dátumy sú uvedené v hornej časti stránky
počet zahrnutých nocí (ak ide o zájazd, ktorého súčasťou je ubytovanie): cestou tam sa prespáva v autobuse 1 noc a 2 noci sa prespáva na hoteli

b) Informácie o preprave

druh a kategória dopravného prostriedku: autobus – diaľkový autobus kategórie M3
trieda dopravného prostriedku: autobus euro 4
dopravné spojenia: autobusová preprava

presný (ak to nejde určiť – približný) čas odchodu a návratu: miesto odchodu a návratu:
22:15 Nitra – parkovisko pred atletickým štadiónom
22:40 Sereď – autobusová stanica
23:00 Trnava – zóna pred vstupom do vlakovej stanice
23:55 Bratislava – Bajkalská ulica, parkovisko medzi 3 vežami a Hant arénou
Čas odchodu sa môže zmeniť v závislosti od aktuálnej situácie. Zákazníci budú o presnom čase odchodu informovaný najneskôr 5 pracovných dní pred odchodom.
Návrat okolo polnoci, nejde presne určiť vzhľadom na nepredvídateľnosť dopravnej situácie.
miesta a trvanie zastávok: pumpy, odpočívadlá a reštaurácie, zastávka je približne každé 3 hodiny a trvá približne 15 minút

c) Informácie o ubytovacom zariadení

Ľubľana
názov ubytovacieho zariadenia: Bitcenter hotel
poloha ubytovacieho zariadenia: širšie centrum mesta Ľubľana
kategória ubytovacieho zariadenia: hotel

trieda ubytovacieho zariadenia (a krajina, podľa ktorej je ubytovacie zariadenie klasifikované): 2* podľa slovinskej kategorizácie

stupeň vybavenosti ubytovacieho zariadenia: hotel s cafe and lunge barom
základné charakteristické znaky ubytovacieho zariadenia: hotel v širšom centre

Piran
názov ubytovacieho zariadenia: Hotel Bio Koper
poloha ubytovacieho zariadenia: okraj mesta Koper
kategória ubytovacieho zariadenia: hotel

trieda ubytovacieho zariadenia (a krajina, podľa ktorej je ubytovacie zariadenie klasifikované): 3* podľa slovinskej kategorizácie

stupeň vybavenosti ubytovacieho zariadenia: hotel s reštauráciou
základné charakteristické znaky ubytovacieho zariadenia: hotel na okraji mesta

d) Informácie o stravovaní
spôsob stravovania: raňajky formou bufetu
rozsah stravovania: raňajky formou bufetu
forma stravovania: štandardná strava

e) Informácie o iných službách

Informácie sa nachádzajú v bode f

f) Skupinové zájazdy

vymedzenie služieb cestovného ruchu poskytovaných cestujúcemu v rámci skupiny:
• autobusová doprava
• služby sprievodcu
• 2 x ubytovanie v 3* hoteli v dvojlôžkovej izbe s vlastným sociálnym zariadením
• 2 x raňajky formou bufetu
• prehliadky pamiatok (z vonku) – vstupné nie je zahrnuté v cene: jazero Bled, Hrad Bled; Ľubľana – Ľubľanský hrad, Dračí most; jaskyňa Postojna, Škocjanska jaskyňa, mestečko Piran, Maribor, Predjama hrad
približná veľkosť skupiny: skupina veľkosti cca 50 osôb

g) Súčasťou zájazdu sú iné služby cestovného ruchu vymedzené v § 2 písm. a) štvrtom bode zákona č. 170/2018 Z. z. poskytované v cudzom jazyku

NIE
Niektoré prehliadky pamiatok môžu byť v anglickom alebo nemeckom jazyku v závislosti od aktuálne dostupného sprievodcu v danej destinácii. Prehliadky vybraných pamiatok absolvujú zákazníci na základe vlastného uváženia. Za túto službu platia priamo v destinácii, nie cestovnej kancelárii.
.

h) Informácie o vhodnosti cesty
Zájazd je vhodný aj pre osoby so zníženou pohyblivosťou
NIE

\2\ Informácie o cestovnej kancelárii, ktorá nesie zodpovednosť za riadne poskytnutie všetkých služieb cestovného ruchu zahrnutých v zmluve o zájazde (pri predaji zájazdu prostredníctvom inej cestovnej kancelárie alebo cestovnej agentúry sa poskytujú uvedené informácie aj o tejto cestovnej kancelárii alebo cestovnej agentúre)

obchodné meno / názov: PhDr. Marián Žabenský, PhD. AGAMA
sídlo / miesto podnikania: Beethovenova 452/12, 949 11 Nitra, Slovensko
telefónne číslo: 0944 989 300
adresa elektronickej pošty: caagama@gmail.com

\3\ Informácie o cene a platobných podmienkach
celková cena zájazdu vrátane daní, všetkých nákladov a poplatkov:
celková cena zájazdu vrátane daní a všetkých nákladov je uvedená v hornej časti tejto stránky. V cene nie je započítaná možnosť si zakúpiť miestenku za 5,- Euro na osobu, k cene sa pripočítava aj príplatok za nástupné miesto uvedený v hornej časti tejto stránky.

platobné podmienky vrátane povinnosti cestujúceho zaplatiť zálohu a jej výšku:
zájazd je potrebné zakúpiť na zľavomate a následne zaslať platný voucher, prípadne je potrebné požiadať o pokyny k platbe a rezervácii na caagama@gmail.com

Záloha a ani finančná zábezpeka sa neplatí.

\4\ Informácie o vízových povinnostiach, pasových povinnostiach a iných povinnostiach všeobecné údaje:

Na zájazd nie sú potrebné víza pre občanov slovenskej republiky. Na zájazd je potrebné si zobrať platný cestovný doklad – občiansky preukaz alebo pas.

\5\ Informácie pre cestujúcich, ak sa na realizáciu zájazdu požaduje minimálny počet účastníkov

Požaduje sa na realizáciu zájazdu minimálny počet účastníkov?
ÁNO
V prípade ak počet účastníkov nedosiahne 35 platiacich osôb, zájazd sa neuskutoční. Zákazníci budú o tejto skutočnosti informovaní najneskôr 7 dní pred odchodom.

\6\ Informácie o poverenom zodpovednom zástupcovi alebo o inom subjekte, prostredníctvom ktorého je možné sa skontaktovať s cestovnou kanceláriou alebo cestovnou agentúrou a komunikovať s nimi

meno zodpovedného zástupcu / názov subjektu: PhDr. Marián Źabenský, PhD.
adresa zodpovedného zástupcu / sídlo subjektu: Beethovenova 12, 949 11 Nitra
elektronická adresa: caagama@gmail.com
telefónne číslo: 0944 989 300
telefónne číslo pre núdzové situácie: 0944 989 300

\7\ Postúpenie zmluvy o zájazde

Cestujúci má právo postúpiť zmluvu o zájazde inej osobe. Oznámenie o postúpení zmluvy o zájazde inej osobe spoločne so súhlasom tretej osoby s postúpením je cestujúci povinný doručiť cestovnej kancelárii na trvanlivom nosiči v primeranej lehote, najneskôr však 24 hodín pred začatím zájazdu.

Pôvodný cestujúci a nový cestujúci spoločne a nerozdielne zodpovedajú za zaplatenie zvyšku ceny zájazdu a všetkých poplatkov, príplatkov a iných preukázateľných skutočných primeraných nákladov, ktoré vzniknú v súvislosti so zmenou cestujúceho a o ktorých ich cestovná kancelária informuje.

\8\ Zmena ceny zájazdu

Cena zájazdu sa môže zvýšiť, ak je presne určený spôsob výpočtu zvýšenia ceny, len ak sa zvýšia osobitné náklady bližšie špecifikované v § 19 ods. 2 zákona č. 170/2018 Z. z. (napríklad zmena cien pohonných látok) a ak sa v zmluve o zájazde uvádza, že cestujúci má právo na zníženie ceny podľa § 19 ods. 5 zákona č. 170/2018 Z. z.

Jednoznačne a zrozumiteľne formulované oznámenie o zvýšení ceny zájazdu na trvanlivom nosiči spolu s odôvodnením a výpočtom zvýšenia ceny zájazdu musí byť cestujúcemu preukázateľne odoslané najneskôr 20 dní pred začatím zájazdu, inak cestovnej kancelárii nevznikne právo na zaplatenie rozdielu v cene zájazdu.

Ak zvýšenie ceny presiahne 8 % ceny zájazdu, môže cestujúci od zmluvy o zájazde odstúpiť bez zaplatenia odstupného. Cestujúci si zároveň môže uplatniť práva vyplývajúce mu z bodu 9 tohto formulára.

Ak si cestovná kancelária vyhradí právo na zvýšenie ceny, cestujúci má nárok na zníženie ceny, ak sa znížili príslušné náklady.

\9\ Zmena iných podmienok zmluvy o zájazde

Ak sa pred začatím zájazdu zmení niektorý zo základných znakov služieb cestovného ruchu alebo cestovná kancelária nemôže splniť osobitné požiadavky cestujúceho, na ktorých sa dohodli, informuje cestujúceho o

navrhovaných zmenách a o ich vplyve na cenu zájazdu; a práve cestujúceho navrhované zmeny v primeranej lehote:

a) prijať (ak ich cestujúci v lehote podľa písmena b) neprijme, zmluva o zájazde zanikne), alebo

b) odstúpiť od zmluvy o zájazde bez zaplatenia odstupného a
– prijať náhradný zájazd:

v rovnakej alebo vyššej kvalite, ktorá zodpovedá službám dohodnutým v pôvodnej zmluve o zájazde; alebo

nižšej kvality alebo s nižšími nákladmi, pričom cestujúci má právo na primerané zníženie ceny zájazdu; alebo

– neprijať náhradný zájazd a následne si uplatniť právo na vrátenie všetkých platieb, ktoré boli uskutočnené cestujúcim, a to do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia
o odstúpení od zmluvy o zájazde.

\10\ Odstúpenie cestovnej kancelárie od zmluvy o zájazde bez povinnosti nahradiť škodu cestujúcemu

Cestovná kancelária môže pred začatím zájazdu odstúpiť od zmluvy o zájazde bez povinnosti nahradiť škodu spôsobenú cestujúcemu týmto odstúpením, ak

a) počet účastníkov zájazdu je nižší ako minimálny počet účastníkov požadovaný podľa zmluvy o zájazde a cestovná kancelária odstúpi od zmluvy o zájazde v lehote určenej

v zmluve o zájazde, najneskôr však
– 20 dní pred začatím zájazdu, ak ide o cestu, ktorá trvá dlhšie ako 6 dní,
– 7 dní pred začatím zájazdu, ak ide o cestu, ktorá trvá od 2 dní do 6 dní,
– 48 hodín pred začatím zájazdu, ak ide o cesty, ktoré trvajú menej ako 2 dni, alebo

b) neodvrátiteľné a mimoriadne okolnosti bránia cestovnej kancelárii plniť zmluvu

o zájazde a cestovná kancelária oznámi cestujúcemu odstúpenie od zmluvy o zájazde bezodkladne pred začatím zájazdu.

\11\ Odstúpenie od zmluvy o zájazde cestujúcim z dôvodu neodvrátiteľných a mimoriadnych okolností

Cestujúci je oprávnený odstúpiť od zmluvy o zájazde pred začiatkom poskytovania zájazdu bez zaplatenia odstupného, ak v cieľovom mieste alebo v jeho bezprostrednej blízkosti nastanú neodvrátiteľné a mimoriadne okolnosti (napríklad ak existujú vážne bezpečnostné problémy v destinácii), ktoré významne ovplyvnia poskytovanie zájazdu alebo prepravu cestujúcich do cieľového miesta.

V takom prípade odstúpenia od zmluvy o zájazde má cestujúci nárok na vrátenie všetkých platieb, ktoré za zájazd zaplatil.

\12\ Odstúpenie od zmluvy o zájazde cestujúcim bez uvedenia dôvodu

Cestujúci môže kedykoľvek pred začatím poskytovania zájazdu odstúpiť od zmluvy o zájazde za primerané a odôvodnené odstupné. Cestovná kancelária je povinná vrátiť cestujúcemu všetky platby, ktoré od neho prijala, znížené o odstupné. Výška odstupného je uvedená v storno-podmienkach, ktoré sa nachádzajú vo všeobecných obchodných podmienkach.

Ak ide o zmluvu uzatvorenú mimo prevádzkových priestorov, je cestujúci oprávnený odstúpiť od zmluvy o zájazde aj bez uvedenia dôvodu a bez povinnosti zaplatiť odstupné v lehote 14 dní odo dňa uzatvorenia zmluvy o zájazde (oprávnenie cestujúceho odstúpiť od zmluvy o zájazde bez uvedenia dôvodu sa nevzťahuje na zájazdy, ktorých cena je znížená z dôvodu ich poskytnutia v krátkom čase po uzatvorení zmluvy o zájazde).

\13\ Zodpovednosť za poskytnutie zájazdu

Ak niektorá zo služieb cestovného ruchu nie je poskytnutá v súlade so zmluvou o zájazde, zákonom č. 170/2018 Z. z. alebo ak nemá vlastnosti, ktoré cestujúci s ohľadom na ponuku a zvyklosti dôvodne očakával, je cestovná kancelária za podmienok vymedzených zákonom č. 170/2018 Z. z. povinná po oznámení cestujúceho alebo na základe vlastných zistení porušenia zmluvy o zájazde vykonať nápravu. Ak nápravu nevykoná, ponúkne cestujúcemu náhradné služby cestovného ruchu

a) rovnakej kvality alebo vyššej kvality, ako je uvedená v zmluve o zájazde, bez dodatočných nákladov pre cestujúceho, alebo

b) nižšej kvality, ako je uvedené v zmluve o zájazde, s poskytnutím primeranej zľavy.

Cestujúci môže odmietnuť náhradné služby cestovného ruchu ponúknuté cestovnou kanceláriou, ak náhradné služby cestovného ruchu nie sú porovnateľné so službami cestovného ruchu uvedenými v zmluve o zájazde alebo ponúknutá zľava z ceny zájazdu za služby cestovného ruchu nižšej kvality nie je primeraná. V tom prípade a ak poskytnutie náhradných služieb cestovného ruchu cestujúci nemôže z objektívnych dôvodov prijať, cestujúci pokračuje v užívaní služieb cestovného ruchu, ktoré sú predmetom oznámenia, a cestovná kancelária poskytne cestujúcemu primeranú zľavu z ceny služieb cestovného ruchu, ktoré boli predmetom oznámenia.

Cestujúci môže od zmluvy o zájazde odstúpiť bez zaplatenia odstupného a požadovať vrátenie časti ceny zodpovedajúcej cene služieb cestovného ruchu, ktoré neboli poskytnuté riadne a včas, ak došlo k podstatnému porušeniu zmluvy o zájazde a cestovná kancelária neodstránila porušenie zmluvy o zájazde ani nezabezpečila cestujúcemu náhradné služby cestovného ruchu v primeranej lehote určenej cestujúcim.

Ak v dôsledku neodvrátiteľných a mimoriadnych okolností nie je možné zabezpečiť návrat cestujúceho podľa zmluvy o zájazde, cestovná kancelária znáša náklady na potrebné ubytovanie, ak je to možné rovnakej kategórie, v trvaní najviac troch nocí na jedného cestujúceho. Ak sú v osobitných predpisoch o právach cestujúcich platných pre príslušné dopravné prostriedky na návrat cestujúceho ustanovené dlhšie lehoty, uplatňujú sa tieto dlhšie lehoty. Obmedzenie nákladov sa nevzťahuje na osoby so zníženou pohyblivosťou a osoby, ktoré ich sprevádzajú, tehotné ženy, maloletých bez sprievodu alebo osoby, ktoré potrebujú osobitnú lekársku starostlivosť, ak bola cestovná kancelária o ich osobitných potrebách informovaná aspoň 48 hodín pred začatím zájazdu.

\14\ Zníženie ceny / náhrada škody cestujúcim

Cestujúci má tiež právo na zľavu z ceny zájazdu a/alebo na náhradu škody, ak služby cestovného ruchu neboli poskytnuté alebo neboli poskytnuté riadne.

\15\ Poskytnutie pomoci cestovnou kanceláriou

Cestovná kancelária je povinná bezodkladne poskytnúť pomoc cestujúcemu v ťažkostiach, a to aj pri neodvrátiteľných a mimoriadnych okolnostiach.

\16\ Úpadok cestovnej kancelárie

Ak sa cestovná kancelária dostane do úpadku, platby cestujúcich budú refundované.

Ak sa cestovná kancelária dostane do úpadku po začatí poskytovania zájazdu a ak zájazd zahŕňa prepravu, zaistená je repatriácia cestujúcich.

Cestovná kancelária uzatvorila zmluvu o ochrane pre prípad úpadku s poskytovateľom ochrany pre prípad úpadku [Union poisťovaňa, a. s., IČO: 36 284 831, Karadžičova 10 813 60 Bratislava, union@union.sk] (ďalej len „Poskytovateľ ochrany pre prípad úpadku“).

Cestujúci sa môže obrátiť na poskytovateľa ochrany pre prípad úpadku, ak sú služby odmietnuté z dôvodu úpadku cestovnej kancelárie.

Zákon č. 170/2018 Z. z.

https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/170-2018_sk.pdf